michal.majorek@digitalweb.pl

DLACZEGO WARTO ZATRUDNIĆ BIURO RACHUNKOWE?

Gdy prowadzimy własną firmę, musimy mierzyć się z wieloma problemami, jakie codziennie spotykają nas na naszej biznesowej drodze. Podstawowym celem każdego przedsiębiorcy jest regularne zarabianie w swojej firmie i doprowadzenie do sytuacji, by jej przychody były na prawdę wysokie. Do osiągnięcia tego celu niezbędna jest nie tylko duża determinacja, ale i wiedza z różnych zagadnień prowadzenia firmy. Musimy przecież dbać o marketing i regularne pozyskiwać nowych klientów. Te czynności często zabierają tak wiele czasu, że niechętnie myślimy już o innych rzeczach, takich jak rachunkowość, czy podatki. Musimy jednak pamiętać, że to właśnie odpowiednie prowadzenie ksiąg rachunkowych jest jednym z podstawowych kryteriów do tego, by nasza firma rozwijała się stabilnie, a my sami nie mieli żadnych problemów prawnych, podczas naszej biznesowej przygody.

CO ZROBIĆ, GDY NIE ZNAMY SIĘ NA KSIĘGOWOŚCI?

Wielu przedsiębiorców (zwłaszcza tych z mniejszym doświadczeniem) boryka się z problemami związanymi z samodzielnym prowadzeniem księgowości. Tych problemów można jednak łatwo uniknąć – wystarczy już po samym otwarciu przez  nas firmy poszukać dobrego biura rachunkowego, które będzie pomagało nam z załatwianiem wszelkich formalności i sprawi, że nasze księgi podatkowe będą prawidłowo rozliczane. Nawet jeśli wydaje nam się, że sami doskonale poradzimy sobie z księgowaniem naszych przychodów i rozchodów, tak na prawdę może okazać się to bardzo skomplikowane. Przede wszystkim należy mieć na uwadze podatek VAT, który jest podatkiem generującym duże ryzyko pomyłki przy jego rozliczaniu. Posiada on bowiem bardzo wiele stawek, które są zmienne w zależności od rodzaju usługi, jaką aktualnie oferujemy. Dodatkowo, przepisy o podatku VAT zmieniają się niemal z miesiąca na miesiąc, a sama ustawa o podatku VAT powstała na początku lat 90-tych co roku przybiera na objętości i obecnie ma już grubość ogromnej księgi. Sytuacja taka wynika z tego, że posłowie tworzą wciąż nowe prawo po to, by zwykły człowiek nie mógł się w nim zorientować i popełniał błędy skutkujące karami finansowymi. W związku z tym, iż mało który przedsiębiorca jest w stanie zorientować się, jak poprawnie obliczyć wysokość podatku VAT, potrzebna jest pomoc biura rachunkowego. Jest to niezwykle istotne, ponieważ źle obliczona kwota podatku może skutkować naliczeniem przed Urząd Skarbowy bardzo wysokiego mandatu, który znacznie obciąży finanse naszej firmy.

JAK ZNALEŹĆ DOBRE BIURO RACHUNKOWE?

Wybranie biura rachunkowego wcale nie jest prostym zadaniem, jednak możemy je sobie nieco ułatwić, jeżeli zastosujemy kilka metod na upewnienie się, że nasze biuro jest sprawdzone. W trakcie poszukiwań firmy, która oferuje usługi księgowe Warszawa Śródmieście należy na samym początku sprawdzić opinie o takiej firmie w internecie. Jeśli klienci wyrażają się o danej firmie w samych pozytywach, z dużym prawdopodobieństwem i my możemy jej zaufać. Niestety część opinii może okazać się fałszywa, dlatego najlepiej osobiście zasięgnąć języka i wynająć firmę, z której korzystają już na przykład nasi znajomi. Poczta pantoflowa czasami jest najlepsza i znakomicie sprawdza się, kiedy potrzebujemy sprawdzonejopinii. Bazując na tym, co mówią nasi znajomi, mamy większą pewność, że nasz wybór będzie trafiony. Ograniczamy w ten sposób do minimum zbędne ryzyko, związane z wyborem Biuro rachunkowe Warszawa Śródmieście.

CO ROBIĆ DALEJ?

Gdy już wybraliśmy, które biuro chcemy wynająć do poprowadzenia naszej rachunkowości, musimy dokładnie wyjaśnić jego pracownikom nasze oczekiwania i potrzeby. Księgowi pracujący w biurze rachunkowym prawdopodobnie już na samym początku współpracy przeprowadzą z nami wywiad, mający na celu ustalić dalsze działania i priorytety. Chodzi tutaj przede wszystkim o formę opodatkowania, z jakiej obecnie korzystamy oraz składki na ubezpieczenie, do których jesteśmy zapisani. Ważne jest też to, czy jesteśmy w danym momencie płatnikami VAT. Warto pamiętać o tym, że nie mamy obowiązku rejestracji jako płatnik VAT od samego początku prowadzenia działalności gospodarczej. Równie dobrze możemy zrobić to później i to tylko w przypadku, jeśli na prawdę zajdzie taka potrzeba. Warto wiedzieć, że przysługuje nam zwolnienie z VAT do kwoty przychodu aż 200 tysięcy złotych w ciągu pełnego roku kalendarzowego. Jeśli więc nie ma takiej potrzeby, powinniśmy rozważyć nierejestrowanie się jako płatnik VAT os samego początku istnienia firmy. Jeśli chodzi o biura rachunkowe, to zazwyczaj pobierają one dodatkowe opłaty za rozliczanie VATu. Często bywa, że rachunek klientów którzy są zarejestrowani jako płatnicy jest nieznacznie wyższy, od tych nie będących płatnikami VATu. Wynika to w dużej mierze z odpowiedzialności i ryzyka, jakie musi wziąć na siebie biuro rachunkowe śródmieście podczas rozliczania naszej firmy z Urzędem Skarbowym.

W CZYM JESZCZE MOŻE NAM POMÓC BIURO RACHUNKOWE?

Poza samymi kwestiami podatkowymi podczas prowadzenia firmy dochodzą też inne sprawy związane z różnego rodzaju formalnościami. Ważnym elementem działalności jest na przykład regularne opłacanie składek ZUS. Dobre biuro rachunkowe powinno obliczać dla nas wysokość naszych składek oraz składek za naszych pracowników. Dodatkowo możemy doradzić się księgowego, który wariant będzie dla nas najlepszy. Czasami zdarzają się też sytuacje szczególne. Warto na przykład wiedzieć, że jeśli jesteśmy osobami niepełnosprawnymi, podlegamy zwolnieniu ze składki zdrowotnej, ale tylko w sytuacji, gdy nasz miesięczny przychód nie przekroczy połowy minimalnej emerytury (obecnie około 500 pln). Takie niuanse prawne bywają często trudne do wykrycia i mogą przyprawić o ból głowy kogoś, kto na co dzień nie ma do czynienia z przepisami prawno-podatkowymi. Nic dziwnego, że mało który przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma szanse wykryć je samodzielnie. Dobra firma zapewniająca księgowość Warszawa centrum powinna cechować się dokładnością i skrupulatnością, aby w razie potrzeby poinformować swojego klienta o najkorzystniejszych dla niego rozwiązaniach podatkowych. Oczywiście nie mowa tutaj o agresywnym unikaniu opodatkowania, a o podpowiedzeniu kilku sposobów na łagodną optymalizację podatkową, która pozwoli w pełni legalnie obniżyć wysokość daniny co miesiąc oddawanej państwu i tym samym zaoszczędzić pieniądze na inne, ważne elementy funkcjonowania firmy. Warto  zadbać więc o kwestie związane z wyborem profesjonalnego biura rachunkowego już od samego początku prowadzenia przez nas firmy. W ten sposób nasze biuro rachunkowe jest już zaznajomione z tym, co robimy i może zapewnić nam w ten sposób optymalną jakość usług. Sprawi to, że będziemy mieli więcej czasu na skupienie się na bieżących sprawach firmy, które jednak nie mają związku z podatkami. Prowadząc własny biznes dobrze jest redukować ilość problemów, które spotykają nas codziennie. Właściciel firmy, który zatrudnia dobre biuro rachunkowe może spać spokojnie i być pewnym tego, że jego księgi podatkowe są prowadzone w odpowiedni sposób.